Przejdź do treści
Imieniny:
wtorek, 23 lipca 2024

Gminna Konferencja “Szkoła w projekcie”

22 listopada 2022 r. w Zespole Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. Jana Pawła II w Czechach odbyła się konferencja poświęcona działaniom projektowym, a w szczególności upowszechnianiu rezultatów projektów Erasmus+.

Na zaproszenie Pana Henryka Staniucha – Wójta Gminy Zduńska Wola, Pani Anny Stoparczyk- dyrektora szkoły odpowiedzieli dyrektorzy oraz nauczyciele ze wszystkich gminnych placówek.

Po słowie wstępnym Pani Anny Stoparczyk i powitaniu wszystkich gości, głos zabrał Pan Henryk Staniucha, który w uroczysty sposób otworzył część merytoryczną konferencji.

Na początek panie Małgorzata Mewald i Weronika Tompa zaprezentowały działania Gminnego Przedszkola w Czechach w zakresie realizowanych projektów Erasmus+.

Projekt “Children in action against the climate change. Let children open to the world”, którego jesteśmy koordynatorami to przede wszystkim działania w zakresie świadomości ekologicznej i Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDG). Państwami partnerskimi w tym projekcie są Serbia, Grecja, Hiszpania i Turcja.

Projekt “Play and Learn…In Nature” którego koordynatorem jest szkoła w Portugalii dotyczy działań outdoorowych i szeroko rozumianej edukacji przyrodniczej. Tutaj współpracujemy z placówkami z Serbii, Chorwacji, Słowenii.

Kolejnym punktem programu było przybliżenie uczestnikom zasad działania programu eTwinning oraz idei projektów eTwinningowych. Ambasador programu – Agnieszka Besser-Krysiak opowiedziała o jego zaletach, możliwościach rozwoju nauczycieli oraz współpracy uczniów. Zachęciła również wszystkich nauczycieli oraz przedszkola i szkoły do zaangażowania się w działania eTwinningowe.

Dlaczego warto uczestniczyć w międzynarodowych konferencjach e-Twinning? – swoimi refleksjami podzieliły się Ewelina Kotowska i Ewa Pedziwiatr, które uczestniczyły w seminariach we Wrocławiu oraz w Czechach w mieście Prerov. Opowiedziały o tym, jak dużą rolę odgrywa współpraca międzynarodowa, wymiana doświadczeń w pracy nauczyciela oraz o przełożeniu tego na rozwój uczniów. Podzieliły się również z nami koncepcjami projektów, które powstały w wyniku tej współpracy.

Program Erasmus+ to duże możliwości dla szkół i nie tylko – o idei tego programu opowiadał pan Edward Torończak z partnerstwa strategicznego sektora edukacji szkolnej Erasmus+ w Warszawie. “Tu zaczyna się nowy Erasmus+” to niejako zaproszenie do składania wniosków w ramach programu i rozwijanie bazy intelektualnej oraz zdobywanie doświadczenia przez uczniów i nauczycieli w ramach realizowanych projektów.

Głos zabrał również nasz gość honorowy pani Ludmiła Fabiszewska – która reprezentując CRE Łódź i opowiedziała o projekcie, który każdego roku obejmuje swym zasięgiem setki nauczycieli oraz uczniów, czyli “Piękna Nasza Polska Cała”. Zachęciła również do współpracy w ramach doskonalenia nauczycieli i wsparcia metodycznego Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego.

 

Pani Marlena Kowalska polonistka, wychowawca, bibliotekarka w Katolickiej Szkole Podstawowej im. św. Jana Bosko w Piotrkowie Trybunalskim, członkini społeczności SuperbelfrzyRP podzieliła się z nami doświadczeniami w realizacji licznych projektów. Na szczególną uwagę zasługuje projekt “Bzzzbzzzbzzz boska bee, czyli słów kilka o projekcie biblioteczno – świetlicowym”, który jest przykładem na to, jak z małego szkolnego projektu zrodzonego z pasji może powstać duży, który od kilku lat inspiruje nauczycieli w całej Polsce.

 

Na zakończenie mieliśmy przyjemność połączyć się online Natasą Vrapcevic z P.U.”Nasa

radost” w Serbii, która w ramach realizacji naszego projektu Erasmus+ przedstawiła metodę “ASK, COLLECT, VISUALIZE, CREATE, ACT”. Jest to metoda opracowana przez specjalistów z National Geographic, która znakomicie sprawdza się w działaniach projektowych.

 

W przerwach nauczyciele i dyrektorzy gminnych placówek mieli możliwość wymiany doświadczeń i omówienia pomysłów dotyczących przyszłych działań. Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w tym wydarzeniu, w szczególności prelegentom.

Zapraszamy na kolejne takie wydarzenia.

 

 

 

 

 

 

wybory_uzup_2024

wybory_uzup_2024

baner_projekt_2022

baner_projekt_2022

baner_projekt_2022

baner_projekt_2022

Kolej Dużych Prędkości

Kolej Dużych Prędkości

Gminny portal podatkowy

Gminny portal podatkowy

raport o stanie gminy zduńska wola

raport o stanie gminy zduńska wola

projekty rozwojowe

Projekty rozwojowe

transmisja sesji

transmisja sesji

interpelacje

interpelacje

RODO

RODO

gminna platforma konsultacji społecznych

gminna platforma konsultacji społecznych

SIP

SIP

Wyłączenia zasilania

Wyłączenia zasilania

Komunikaty centrum zarządzania kryzysowego

Komunikaty centrum zarządzania kryzysowego

mikroporady dla przedsiębiorców

Adopcja psów

wybory ławników

wybory ławników

CERT NASK

CERT NASK

Obszary inwestycyjne

Obszary inwestycyjne

Punkty adresowe

adresy

Czyste powietrze

CP

KGoła Gospodyń Wiejskich

KGW

Sołtysi

Sołtysi

sołectwo na plus

sołectwo na plus

infrastruktura sołecka

infrastruktura sołecka

standardy ochrony małoletnich

standardy ochrony małoletnich
ZDUNSKA WOLA Pogoda