wtorek, 30 kwietnia 2024

Dożynki 2022 już za nami

W niedzielę, 28 sierpnia 2022 roku, na boisku szkolnym przy Szkole Podstawowej w Wojsławicach odbyły się Dożynki Gminno-Parafialne. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą, w której rolnicy z naszej gminy dziękowali za plony. Tradycyjnie, gospodarz gminy – wójt Henryk Staniucha otrzymał od starostów dożynek – Marzeny Paruch i Wojciecha Szulca bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbiorów. Starostowie życzyli wszystkim przybyłym dożynkowym gościom, aby na stołach chleba nigdy nie zabrakło.

– Dzisiaj obchodzimy święto plonów. To jedna z najpiękniejszych tradycji, powiązana z wykonaniem wieńców dożynkowych. Wieńców, które kryją w sobie radość z pomyślnie zakończonych żniw oraz wdzięczność za zbiory. Wieńców, będących symbolem znojnej pracy i codziennej troski mieszkańców wsi, przywiązania do narodowej tradycji i do ziemi – mówił w swoim przemówieniu wójt gminy Zduńska Wola.

Podczas uroczystości dożynkowych pięciu rolników z naszej gminy otrzymało z rąk wójta Henryka Staniuchy odznaki „Zasłużony dla rolnictwa”. Odznaki nadał Pan Henryk Kowalczyk – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi za wieloletnią, rzetelną pracę w rolnictwie i aktywność na obszarach wiejskich. Odznaczenia otrzymali: Pani Dorota Kornacka, Pani Monika Sowińska, Pani Bożena Powichrowska-Dąbrowska, Pani Marzena Paruch i Pan Wojciech Szulc.

Dla uczestników biesiady atrakcji nie brakowało. Było wesołe miasteczko dla najmłodszych oraz stoiska Kół Gospodyń Wiejskich, na których można było spróbować lokalnych specjałów. Czas uczestnikom dożynek umiliły występy artystyczne Orkiestry Dętej z Uniejowa, Kapeli Fakiry oraz Zespołu Pieśni i Tańca Anilana. Dożynkowa biesiada zakończyła się dyskoteką pod gwiazdami, którą poprowadził DJ Wieszczu.

Za udział w przygotowaniu tegorocznych dożynek należą się szczególne podziękowania współgospodarzom – sołectwu Annopole Nowe i sołectwu Zamłynie, którzy zadbali o każdy szczegół dożynkowych uroczystości oraz druhom strażakom w Ochotniczych Straży Pożarnych w Annopolu Nowym, Zamłyniu
i Wojsławicach za trud i zaangażowanie włożone w przygotowania
i zabezpieczenie imprezy.

Duże podziękowania składamy również Państwu Urszuli i Grzegorzowi Kręt, Komendzie Powiatowej Policji w Zduńskiej Woli i Powiatowemu Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Zduńskiej Woli.

Słowa wdzięczności i uznania kierujemy również do sponsorów: firmy Fortuna, Browaru Staropolskiego, Klimeko sp. z o.o., firmy Aves, Firmy Transportowej Michał, Zakładów Mięsnych Filipiak, Piekarni Andrzej Knera, Gospodarstwa Sadowniczego Paruch, firm Studio Red, Gajewczyk i Gajewczyk BIS. Dzięki okazanemu wsparciu tegoroczne święto plonów mogliśmy spędzić
w sposób wyjątkowy.