czwartek, 9 maja 2024

50 lat Gminy Zduńska Wola

Gmina Zduńska Wola  jest tegoroczną złotą jubilatką – w tym roku obchodzi swoje 50-lecie. W niedzielę, na festynie „Czym chata bogata”, zaprezentowaliśmy część dorobku kulturalnego i gospodarczego Gminy oraz lokalne tradycje i zwyczaje ludowe.

Na scenie mogliśmy oglądać Mażoretki Dalia z Poddębic, Zespół Pieśni i Tańca Zduńskowolanie, Zespół Ladies Dance. Wysłuchaliśmy koncertu Orkiestry Dętej z Uniejowa oraz koncertu w wykonaniu Anny i Romualda Spychalskich. Podziwiać mogliśmy także występy uczniów z gminnych placówek oświatowych. Tuż po nich przed publicznością wystąpiła kapela Fakiry. Na zakończenie muzycznej uczty w świat piosenek Krzysztofa Krawczyka przeniósł nas Zespół Drynda Band.

Dodatkową atrakcją tego popołudnia był konkurs na najlepszą potrawę z miodem. Zwycięzcami zostały: Koło Gospodyń Wiejskich z Białego Ługu za najlepszą potrawę słodką oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Wojsławic za najlepszą potrawę wytrawną.

Goście mogli spróbować także lokalnych potraw przygotowanych przez członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Zduńska Wola. Najmłodsi uczestnicy spędzali czas na wspólnej zabawie nie tylko w wesołym miasteczku. Były warsztaty introligatorskie, kaligrafii, ceramiczne i tkackie. Przygotowane zostały wystawy zawodów ginących oraz stoiska wystawiennicze ukazujące rękodzielnictwo i historię Gminy Zduńska Wola. Wszyscy mogli wybić sobie pamiątkową monetę lub wydrukować okolicznościową zakładkę do książki opatrzoną własnoręcznie wykaligrafowanym imieniem. Ogromny aplauz wśród publiczności wywołał pokaz mody lat 70-tych, przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Czech. Uroczystość zakończyła się pokazem sztucznych ogni.

Festyn Czym chata Bogata był współfinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach projektu „Etno Polska”.

Serdeczne podziękowania składamy na ręce: Marka Dolecińskiego – prezesa Stowarzyszenia Folkloru Miejskiego „Agrafa”, Jarosława Stulczewskiego – prezesa Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli, Tomasza Polkowskiego – dyrektora Muzeum Miasta Zduńskiej Woli, Pawła Perdka – dyrektora Domu Kultury Ratusz w Zduńskiej Woli, Marka Gucia – dyrektora Szkoły Podstawowej w Wojsławicach. Dziękujemy Ochotniczemu Centrum Ratownictwa Zduńska Wola za zabezpieczenie medyczne oraz Komendzie Powiatowej Policji w Zduńskiej Woli i Państwowej Straży Pożarnej za okazaną pomoc i wsparcie. Dziękujemy wszystkim wystawcom za zaangażowanie i uświetnienie swoją obecnością tak ważnej dla nas uroczystości.