niedziela, 19 maja 2024

Rolniku zgłoś szkodę  spowodowaną  wystąpieniem zjawiska suszy w  2023 roku

Wójt Gminy Zduńska Wola informuje, że zgodnie z danymi opracowanymi  przez Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, w okresie od 11 maja do 10 lipca 2023 r. na obszarze gminy Zduńska Wola stwierdzono wystąpienie suszy rolniczej.

Zgodnie z wejściem w życie przepisów  Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia  13 lipca 2023 r. zmieniającego Rozporządzenie w sprawie  szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań  Agencji  Restrukturyzacji  i Modernizacji Rolnictwa, które w znaczący sposób zmieniły obowiązującą procedurę szacowania strat w gospodarstwach rolnych powstałych w wyniku suszy, producenci rolni którzy ponieśli straty w uprawach rolnych w związku z suszą mogą składać wnioski o oszacowanie start.

Jak zgłosić szkodę rolniczą ?

Wniosek o oszacowanie start powstałych w wyniku suszy rolnik składa logując się do publicznej aplikacji ,,Zgłoś suszę rolniczą“ a następnie podpisuje wygenerowany wniosek podpisem zaufanym od  20 września 2023r.

Link do aplikacjihttps://aplikacje.gov.pl/app/susza/#/campaign

Wniosek mogą złożyć tylko producenci rolni, którzy posiadają  Profil Zaufany.

Aplikacja umożliwia wygenerowanie protokołu oszacowania start w gospodarstwie rolnym, który jest niezbędny, aby móc ubiegać się o pomoc w ramach programów pomocy, określonych przez Radę Ministrów.

Jak zgłosić szacowanie strat przez komisję ?

Dodatkowo producent rolny, może zawnioskować do komisji gminnej o oszacowanie start w gospodarstwie rolnym. Konieczne jest wówczas zgłoszenie tego faktu do Urzędu Gminy Zduńska Wola w terminie umożliwiającym dokonanie szacunków przez komisję gminną tzn. przed zbiorem plonu. Zebrane uprawy nie będą podlegały szacowaniom.

Komisja Gminna sporządzą jedynie raport z szacowania strat, który będzie niewystarczającym dokumentem do sporządzenia protokołu lub kalkulacji strat spowodowanych wystąpieniem suszy w gospodarstwie rolnym.

Służył będzie tylko do weryfikacji strat suszowych poniesionych w gospodarstwie i ewentualnej korekty procentu strat.

Złożenie wniosku w aplikacji ,, Złgoś suszę rolniczą“ jest podstawą do uzyskania przez producenta rolnego stosownej pomocy suszowej.

wybory_uzup_2024