czwartek, 25 kwietnia 2024

Prezentacja nowych symboli Gminy Zduńska Wola

25 listopada 2022 roku w Kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Korczewie odbyła się uroczysta prezentacja symboli Gminy Zduńska Wola. Gospodarzami byli – wójt Gminy – Henryk Staniucha oraz ks. Michał Styczyński – proboszcz parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, Dziewicy i Męczennicy w Korczewie.

Genezę nowego herbu przedstawił prof. Marek Adamczewski z Katedry Historii Historiografii i Nauk Pomocniczych Historii Uniwersytetu Łódzkiego, członek Komisji Heraldycznej.

Uczestnicy uroczystości wysłuchali niezwykłego koncertu – “Z muzycznego ogrodu św. Hildegardy do Korczewa” w wykonaniu Pani Anny Krysztofiak artystki Chóru Filharmonii Łódzkiej, multiinstrmentalistki oraz Pani Anny Śliwy – skrzypaczki o wielostronnych zainteresowaniach, także z zakresu wykonawstwa zabytków muzyki przedrenesansowej. Zaprezentowane utwory pochodziły z najstarszych źródeł na ziemiach polskich, z “Historii rymowanej o św. Wojciechu” (XIII w.), a także z najstarszych źródeł muzyki klawiszowej oraz pieśni pielgrzymich.  Wykonane były na instrumentach historycznych, będących rekonstrukcją zabytkowych egzemplarzy – portatyw organowy, clavisimbalum, lira korbowa, fidel średniowieczna i surdynka.

Msza Święta ku czci patronki Parafii – św. Katarzyny Aleksandryjskiej, z wprowadzeniem relikwii św. o. Pio, celebrowana przez ks. biskupa Krzysztofa Wętkowskiego – ordynariusza Diecezji Włocławskiej.

Swoją obecnością uroczystość uświetnili: poseł na Sejm RP – Paweł Rychlik, radne Sejmiku Województwa Łódzkiego – Dorota Więckowska i Jolanta Zięba-Gzik, kapłani z sąsiednich parafii z ks. Dariuszem Kalińskim na czele, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Zduńskiej Wol, przedstawiciele służb mundurowych, radni Rady Gminy Zduńska Wola, dyrektorzy gminnych placówek oświatowych, sołtysi, prezesi OSP, przedstawicielki KGW i oczywiście mieszkańcy naszej Gminy.