wtorek, 16 kwietnia 2024

Ostrzeżenie meteorologiczne: uwaga na upały

PODCZAS UPAŁÓW

1. Ogranicz do niezbędnego minimum przebywanie w słońcu zwłaszcza w okresie najintensywniejszego działania jego promieni.
  2. Zawieś zacienienia, markizy, zasłony lub żaluzje na okna, które są oświetlane przez poranne i popołudniowe słońce. Zewnętrzne markizy i żaluzje mogą zredukować ilość ciepła słonecznego docierającego do domu przez okna nawet do 80%.
  3. Oszczędzaj elektryczność. W okresie dużych upałów ludzie mają tendencję do znacznie większego zużycia energii elektrycznej na potrzeby urządzeń klimatyzacyjnych, co prowadzi do niedoboru mocy lub przerw w dopływie prądu.
  4. Przebywaj wewnątrz pomieszczeń tak długo, jak to możliwe. Jeśli jest brak klimatyzacji, przebywaj w najniższym poziomie budynku poza zasięgiem światła słonecznego.
  5. Pamiętaj, że wentylatory elektryczne nie chłodzą, powodują tylko ruch powietrza.
  6. Spożywaj zbilansowane, lekkie posiłki.
  7. Regularnie pij duże ilości wody. Osoby cierpiące na epilepsję oraz schorzenia serca, nerek, wątroby, będące na nisko-wodnej diecie, oraz mające problemy z utrzymaniem płynów, powinny skontaktować się z lekarzem przed zwiększonym przyjmowaniem płynów.
  8. Ogranicz przyjmowanie napojów alkoholowych. Mimo, że piwo i napoje alkoholowe zdają się zaspokajać pragnienie, to zazwyczaj powodują dalsze odwodnienie organizmu.
  9. Ubieraj się w luźno dopasowane rzeczy, zakrywające możliwie największą powierzchni skóry. Lekka, o jasnych kolorach odzież, odbija ciepło i promieniowanie słońca oraz pomaga utrzymać normalną temperaturę ciała.
  10. Chroń twarz i głowę poprzez noszenie kapelusza z szerokim rondem.
  11. Pozwól swojemu organizmowi przystosować się do wysokich temperatur w ciągu pierwszych 2-ch, 3-ch dni upałów.
  12. Unikaj zbytniego nasłonecznienia. Opalenizna spowalnia zdolność do samoczynnego chłodzenia się. Użyj środka ochrony przed promieniami słonecznymi o wysokim współczynniku skuteczności ochrony.
  13. Unikaj skrajnych zmian temperatur. Chłodny prysznic natychmiast po przebywaniu w upale, może spowodować wystąpienie efektu hipotermii, zwłaszcza u starszych i bardzo młodych ludzi. Zwolnij tryb życia. Zredukuj, wykreśl lub przeorganizuj wyczerpujące zajęcia. Osoby wysokiego ryzyka powinny przebywać w chłodnych miejscach. Zażywaj dużo wypoczynku, aby umożliwić działanie naturalnego systemu chłodzenia twego organizmu. Poznaj objawy dolegliwości termicznych i dowiedz się, jak udzielać pierwszej pomocy.
  14. W przypadku stwierdzenia oparzeń lub innych dolegliwości skontaktuj się z lekarzem.