piątek, 3 maja 2024

Kontrola przedsiębiorców w zakresie posiadanych umów na odbiór odpadów komunalnych

Wójt Gminy Zduńska Wola informuje, iż na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2023 r. poz. 1469) zobowiązany jest do  kontroli przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na terenie gminy w zakresie posiadania przez nich aktualnych umów na odbiór odpadów komunalnych.

Do nieruchomości niezamieszkałych, w których wytwarzane są odpady komunalne, zalicza się np. obiekty produkcyjne, usługowe, handlowe, warsztaty, biura, sklepy, ośrodki zdrowia, apteki, szpitale, pensjonaty, hotele itp.

Właściciele nieruchomości niezamieszkałych, którzy pozbywają się z terenu nieruchomości odpadów komunalnych i nie są obowiązani do ponoszenia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na rzecz gminy, są zobowiązani do zawarcia umowy na odbiór odpadów
z przedsiębiorcą odbierającym odpady, wpisanym do Rejestru Działalności Regulowanej.

W sytuacji, gdy nieruchomość posiada dwie części, tj. przeznaczoną na cele mieszkaniowe oraz przeznaczoną na działalność gospodarczą, właściciele nieruchomości powinni:

• uiszczać w gminie opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi, za część dotyczącą nieruchomości zamieszkałej, zgodnie ze złożoną deklaracją:
  • zawrzeć dodatkową umowę na odbiór odpadów komunalnych z podmiotem uprawnionym, na część nieruchomości niezamieszkałej, na której prowadzona jest działalność gospodarcza.

W związku z powyższym, przedsiębiorcy z terenu gminy Zduńska Wola, zostaną powiadomieni  pisemnie o terminie kontroli i zobowiązani do udokumentowania posiadania umów na korzystanie z usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych poprzez okazanie takich umów i dowodów uiszczania opłat za te usługi.

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach dopuszcza, w przypadku prowadzenia w części lokalu mieszkalnego obsługi biurowej działalności gospodarczej, uiszczanie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w ramach opłaty dotyczącej nieruchomości zamieszkałej. Informację o nie wytwarzaniu odpadów w formie oświadczenia można pobrać poniżej.

Uwaga! Obowiązek zawarcia umowy na odbiór odpadów spoczywa na prowadzącym działalność gospodarczą (wytwarzającym odpady). W przypadku, gdy nieruchomość lub jej część jest wynajmowana na prowadzenie działalności, obowiązek zawarcia umowy obejmuje podmiot najmujący, chyba, że umowa najmu lokalu stanowi inaczej.

# Plik Wielkość pliku Pobrania
1 pdf oświadczenie o niewytwarzaniu odpadów 87 KB 139