środa, 26 czerwca 2024

KONIECZNOŚĆ WYMIANY PIECA, SPRAWDŹ CZY DOTYCZY CIEBIE

Szanowni mieszkańcy!

Przypominamy, że zgodnie z uchwałą  nr XLIV/548/17 Sejmiku Województwa Łódzkiego z dnia 24 października 2017 r. (nowelizacja z dnia 22 listopada 2022)  w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa łódzkiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw,  tzw. uchwała antysmogowa, wszyscy posiadacze kotłów grzewczych pozaklasowych oraz ogrzewaczy pomieszczeń, tj. kominki i piece kaflowe są zobowiązani do wymiany tych urządzeń do końca 2024 r. Mieszkańcy, którzy korzystają z kotłów grzewczych spełniających wymagania w zakresie emisji zanieczyszczeń na poziomie klasy 3 lub 4 muszą je wymienić do końca 2027 r.

Kalendarz działań wskazanych w uchwale antysmogowej:

* Uchwała weszła w życie 1 maja 2018 r. Oznacza to, że od tej daty:

– wszystkie montowane kotły powinny spełniać wymagania dotyczące efektywności energetycznej i wielkości emisji określone w Rozporządzeniu Komisji (EU) 2015/1189.

– nie można spalać paliw najgorszej jakości

* Przepisy uchwały dla kominków i pieców zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2022 r., po tej dacie wszystkie montowane kominki i piece (czyli miejscowe ogrzewacze pomieszczeń) powinny spełniać wymagania dotyczące efektywności energetycznej i wielkości emisji określone w Rozporządzeniu Komisji (EU) 2015/1185.

* Przewidziane zostały przepisy przejściowe dające czas na dostosowanie się do nowych regulacji:

– dopuszczono możliwość eksploatacji kotłów spełniających wymagania klasy 5, których eksploatację rozpoczęto przed 1 maja 2018 r., do czasu tzw. śmierci technicznej urządzenia,

– dla kotłów pozaklasowych, tzw. „kopciuchów”, których eksploatację rozpoczęto przed 1 maja 2018 r., określono czas wymiany do 1 stycznia 2025 r.,

– dla kotłów spełniających wymagania klasy 3 lub 4, których eksploatację rozpoczęto przed 1 maja 2018 r., określono czas wymiany do 1 stycznia 2028 r.,

– dla kominków i pieców, których eksploatację rozpoczęto przed 1 maja 2018 r., określono czas wymiany lub dostosowania instalacji do 1 stycznia 2026 r. (dostosowanie to ma polegać na ograniczeniu wielkości emisji pyłu do poziomu określonego w Rozporządzeniu Komisji (EU) 2015/1185).

Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu: 43 825-33-67  lub osobiście
w pokoju nr 1 w Urzędzie Gminy Zduńska Wola.

Zgodnie z art. 334 ustawy Prawo ochrony środowiska, nieprzestrzeganie ograniczeń, nakazów lub zakazów określonych w  uchwale antysmogowej wiąże się z karą grzywny. Wysokość mandatu może wynieść do 500 zł. Sprawa może być również skierowana do sądu, który może wymierzyć grzywnę w wysokości do 5 000 zł.

Podstawa prawna:

– uchwała antysmogowa https://dziennik.lodzkie.eu/WDU_E/2017/4549/akt.pdf

– zmiana uchwały antysmogowej https://dziennik.lodzkie.eu/WDU_E/2022/7058/akt.pdf

– Rozporządzenie Komisji (EU) 2015/1185 https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/ALL/?uri=uriserv:OJ.L_.2015.193.01.0100.01.POL

wybory_uzup_2024