środa, 17 lipca 2024

IV Europejski Dzień Przeciwdziałania Włamaniom do Domów

Przestępstwa przeciwko mieniu, a dokładniej kradzieże z włamaniem, dotykają wielu obywateli Europy. Średnio na terenie Uni Europejskiej co 1,5 minuty dochodzi do jednego włamania. W większości państw członkowskich, w tym również w Polsce, obserwuje się jednak stały spadek liczby włamań, zwłaszcza od początku pandemii COVID-19. Dowody naukowe pokazują, że ich liczba ulega zmniejszeniu dzięki lepszemu i skuteczniejszemu zapobieganiu przestępczości. Badania wyraźnie pokazują skuteczność atestowanych zamków do okien i drzwi, rolet antywłamaniowych, alarmów połączonych z monitoringiem czy zewnętrznych świateł, które zapalają się, gdy ich czujniki wykrywają ruch. Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać! Niemniej jednak wciąż wiele osób pada ofiarą włamań. Należy powiedzieć, że przecież przestępstwo kradzieży z włamaniem pociąga za sobą nie tylko straty materialne, ale również bardzo często wiąże się z utratą poczucia bezpieczeństwa domowników.

Dlatego kluczowe jest, abyśmy stosowali się do poniższych wskazówek:

• przed wyjazdem na urlop poprośmy sąsiada lub inną zaufaną osobę o to, żeby podczas naszej nieobecności zaopiekował się domem/mieszkaniem, zebrał ze skrzynki pocztowej przychodzącą korespondencję i ulotki;
  • nigdy nie zostawiajmy kluczy w umówionym miejscu, np. pod wycieraczką czy doniczką;
  • pamiętajmy również, żeby za każdym razem, kiedy wychodzimy z domu zamykać drzwi i okna (również te piwniczne i dachowe) oraz włączyć alarm. Przed dłuższym wyjazdem warto także zakręcić zawory doprowadzające wodę i gaz do domu oraz pomieszczeń gospodarczych;
  • planując urlop rozważmy zdeponowanie w banku posiadanej gotówki, kosztowności i innych przedmiotów wartościowych. Stamtąd na pewno je odbierzemy. Bezpieczne będą czekały na nasz powrót;
  • miejmy też na uwadze, że media społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Zdjęcia z wakacji zamieszczajmy w nich dopiero po powrocie, aby uniknąć przykrych niespodzianek.

Więcej informacji: https://policja.pl/pol/aktualnosci/219377,IV-Europejski-Dzien-Przeciwdzialania-Wlamaniom-do-Domow.html

wybory_uzup_2024

standardy ochrony małoletnich