środa, 23 września 2020

Walczymy z koronawirusem – pomóż nam w tym i Ty!

Walczymy z koronawirusem – pomóż nam w tym i Ty! Żebyśmy wszyscy zatrzymali rozprzestrzenianie się epidemii, musimy stosować się ściśle do konkretnych zaleceń.

DBAJMY O SIEBIE – KLUCZOWE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA

1. Przestrzeń otwarta
  • obowiązek utrzymania co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi;
  • obowiązek noszenia maseczek lub innego rodzaju zasłaniania ust i nosa w sytuacji, gdy nie można zachować 1,5-metrowej odległości od innych;
  1. Przestrzeni zamknięta – obowiązek zakrywania ust i nosa w, m.in.:
  • w autobusie, tramwaju i pociągu,
  • w samochodzie osobowym, jeśli jedziesz z kimś, z kim nie mieszkasz na co dzień,
  • w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie,
  • w kinie i teatrze,
  • u lekarza, w przychodni, w: szpitalu, salonie masażu i tatuażu,
  • w kościele i szkole, na uczelni
  • w urzędzie (jeśli idziesz załatwić tam jakąś sprawę) i innych budynkach użyteczności publicznej.

Wyjątki. Gdzie nie trzeba zakrywać ust i nosa?

• w restauracji lub barze – gdy zajmiesz miejsce przy stole i jesz lub pijesz,
  • w pracy – jeśli nie masz styczności z osobami z zewnątrz (np. podczas obsługi klientów i interesantów),
  • podczas przebywania w lesie,

Ważne ! Zasadniczo  zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych jest obowiązkowe. Z obowiązku tego zwolnione są jedynie osoby, które mają problemy z oddychaniem lub nie mogą zasłaniać ust i nosa z innych powodów zdrowotnych. Jeśli taka osoba pojawi się np. w sklepie, to powinna powiadomić obsługę sklepu, że nie może mieć zasłoniętych ust i nosa, aby nie narazić się na interwencję obsługi lub właściciela placówki handlowej, i po przekazaniu takiej informacji może zrobić zakupy.

1. Życie społeczne
  • uroczystości religijnena cmentarzu nie ma ograniczeń, co do liczby uczestników. Obowiązuje zasada: 1,5 metry dystansu albo  obowiązek zakrywania ust i nosa. W świątyniach i obiektach kultu religijnego obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa.
  • wydarzenia artystyczne i rozrywkowe organizowane w otwartej przestrzeni – może uczestniczyć więcej niż 150 osób pod warunkiem zachowania zasad dystansu społecznego a liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników nie może być większa niż 1 osoba na 5 m kw.;
  • kina i teatry – ograniczenie liczby uczestników do 50 procent miejsc i obowiązek zakrywania ust i nosa;
  • placówki gastronomiczne – musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami (2 m). Obowiązuje zakrywanie nosa i ust (nie dotyczy to konsumpcji) i np. przy wyjściu do toalety w restauracji. Zachowane zostają dotychczasowe reżimy sanitarne (np. dezynfekcja stolików)

spis_rolny

spis rolny 2020