piątek, 21 lutego 2020

Strefa oddziaływania wiatraka w Wólce Wojsławskiej

W związku z obowiązującą ustawą o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych z dnia 20 maja 2016 r. (Dz. U. z 2016 r. poz. 961) zostanie ograniczona możliwość zabudowy nieruchomości położonych w strefie oddziaływania istniejącej elektrowni wiatrowej położonej w miejscowości Wólka Wojsławska. Dla obszaru Gminy Zduńska Wola są to fragmenty 4 miejscowości: Wólka Wojsławska, Wojsławice, Korczew oraz Suchoczasy.

Ustawa ta zakłada, że każdy nowo projektowany budynek mieszkalny (lub budynek o funkcji mieszanej, w skład której wchodzi funkcja mieszkaniowa) będzie musiał być lokalizowany w odległości powyżej 10-krotnej wysokości elektrowni wiatrowej co stanowi 755 m.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa w celu rozpoczęcia budowy budynku mieszkalnego należy uzyskać 2 decyzje administracyjne:

1. Decyzję o warunkach zabudowy – wydawaną przez Wójta Gminy Zduńska Wola;
  2. Decyzję o pozwoleniu na budowę – wydawaną przez Starostę Zduńskowolskiego.

Przypominam, że przepisy przejściowe umożliwiają wydawanie decyzji o warunkach zabudowy dotyczących budowy budynków mieszkalnych w strefie oddziaływania wiatraka jedynie przez okres 36 miesięcy od dnia wejścia w życie ww. ustawy, tj. do dnia 16 lipca 2019 r.

Natomiast uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę stanowi odrębne postępowanie. Dlatego też osoby zainteresowane budową w przedmiotowym obszarze w celu uzyskania poszczególnych decyzji winny wystąpić do organów właściwych, tj.:

1. Urząd Gminy Zduńska Wola, ul. Zielona 30,  98-220 Zduńska Wola – celem uzyskania decyzji o warunkach zabudowy;
  2. Starostwo Powiatowe w Zduńskiej Woli, Wydział Architektury i Budownictwa, ul. Królewska 10, 98-220 Zduńska Wola – celem uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę.

Informuję:

• Po dniu 16 lipca 2019 r. Wójt Gminy Zduńska Wola nie będzie mógł wydawać pozytywnych decyzji o warunkach zabudowy dla inwestycji polegających na budowie budynków mieszkalnych w strefie oddziaływania wiatraka

Strefa oddziaływania wiatraka została oznaczona na poniższej mapie.

wybory_2020_widget