Przejdź do treści
Imieniny:
sobota, 15 maja 2021
EnglishGermanPolish

Przebaczyć TAK, zapomnieć NIE

W swoim postępowaniu staramy się robić wszystko, aby pamięć o zbrodni katyńskiej sprzed 81 lat pozostała żywa w świadomości wszystkich pokoleń Polaków. Z uwagi na pandemię COVID-19 tegoroczne uroczystości zostały ograniczone do symbolicznego wymiaru. Pod tablicą epitafijną, która znajduje się przy Szkole Podstawowej w Wojsławicach, Henryk Staniucha wójt Gminy Zduńska Wola, Antoni Wujda, zastępca wójta Gminy Zduńska Wola oraz Marek Guć, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza złożyli wiązankę z  kwiatów i zapalili znicze.

Miesiąc kwiecień jest w Polsce miesiącem pamięci  narodowej o zbrodni katyńskiej, jednej z najdłużej skrywanych tajemnic ludobójstwa w XX wieku. W kwietniu 1940 roku na rozkaz naczelnych władz Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich wymordowanych zostało blisko 22 tysiące Polaków. Zamordowani zostali m.in. żołnierze Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariusze Policji Państwowej, urzędnicy. Egzekucji ofiar, uznanych za “wrogów władzy sowieckiej”, NKWD dokonywało przez strzał w tył głowy z broni krótkiej.

W 2010 roku Szkoła Podstawowa w Wojsławicach oraz Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wojsławicach włączyły się w ogólnopolską akcję sadzenia Dębów Pamięci. W całej Polsce posadzono ich wówczas 21.857. Każdy Dąb symbolizuje jedną pomordowaną osobę. Do tej pory na terenie Szkoły Podstawowej przy obelisku posadzone zostały cztery Dęby pamięci ku czci: Władysława Konata, Antoniego Sokołowskiego i Szymona Jagiełły oraz Antoniego Grębowicza.

 

spis_ludnosci

narodowy spis ludności i mieszkań 2021

baner

baner

projekty rozwojowe

Projekty rozwojowe

raport o stanie gminy zduńska wola

raport o stanie gminy zduńska wola

transmisja

transmisja

gospodarka-odpadami

GRANTY SOŁECKIE

GRANTY SOŁECKIE

sołectwo na plus

sołectwo na plus

interpelacje

interpelacje

Ochrona danych

Ochrona danych

SIP

SIP

gminna platforma konsultacji społecznych

gminna platforma konsultacji społecznych

Komunikaty centrum zarządzania kryzysowego

Komunikaty centrum zarządzania kryzysowego

epuap2

bip

rada gminy

rada gminy

Gazeta Nasza Gmina

katalog ofert inwestycyjnych

katalog ofert inwestycyjnych

Kącik przedsiębiorcy

Wyłączenia zasilania

Wyłączenia zasilania

Adopcja psów

wybory ławników

wybory ławników
ZDUNSKA WOLA Pogoda

Licznik odwiedzin:

Liczniki

Facebook