piątek, 24 września 2021

Grają w zielone w Izabelowie

W piątek, 10 września przy Szkole Podstawowej im. Juliana Tuwima w Izabelowie otwarty został punkt dydaktyczny pn. „W zielone gramy”.

Projekt zakładał stworzenie i wyposażenie punktu dydaktycznego, w którym możliwe będzie prowadzenie zajęć i bezpośrednich obserwacji przyrody, doświadczanie i działanie w jego otoczeniu.  W punkcie dydaktycznym stworzone zostały działy umożliwiające wędrówkę przez różne siedliska, biocenozy, a także ścieżka sensoryczna.

Ścieżka sensoryczna podzielona została na pięć stref: barw, zapachu, dotyku, dźwięku i smaku. Jej ideą jest połączenie zabawy z nauką poprzez rozwój motoryki, równowagi oraz koordynacji ruchowej, pobudzenie rozwoju narządów zmysłów, obniżenie poziomu stresu, napięcia i agresji, nauka samodzielności, poprawa pamięci, koncentracji i budzenie kreatywność. W obniżeniu terenu usytuowana została wiata, wyposażona w stoliki i siedziska, co stworzyło przestrzeń do prowadzenia zajęć dydaktycznych.

Na wzniesieniu obok wiaty powstała strefa 3 namiotów do stymulacji wzrokowo – ruchowej z elementami wypoczynku.

W punkcie dydaktycznym uczniowie będą mieli możliwość bezpośredniego kontaktu z wieloma gatunkami roślin i zwierząt, które są najlepszym, bo naturalnym środkiem dydaktycznym.  W punkcie uczniowie będą wykonywali prace ogrodnicze – sianie, sadzenie, pielęgnacja roślin, zbiory czy suszenie. Będzie to również miejsce obserwacji zachodzących w przyrodzie zmian związanych z wegetacją i porą roku.

Całkowity koszt: 55 518,50 zł

Dotacja: 49 649,00 zł (Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi)

Udział własny: 5 869,50 zł

.