piątek, 19 kwietnia 2024

Kolejny Festyn recyklingowy już za nami

DSC_0100Kolejny Festyn recyklingowy już za nami 30-04-2013

Festyn recyklingowy na stałe wpisał się już w kalendarz imprez gminnych. Po raz szósty spotkaliśmy się w Wojsławicach i po raz kolejny mieszkańcy naszej Gminy pokazali, że dobre praktyki w dziedzinie gospodarowania odpadami to dla nich „chleb powszedni”. Tegoroczny Festyn stanowił jeden z elementów kampanii edukacyjnej i informacyjnej z zakresu wdrożenia od 1 lipca 2013 roku nowego systemu gospodarowania odpadami w Gminie Zduńska Wola. Rozpoczął jednocześnie cykl spotkań z mieszkańcami Gminy na ten temat. Na realizację kampanii informacyjnej udało nam się uzyskać dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Długoletni trud wkładany w organizację imprezy przynosi już wymierne efekty. Kiedy zaczynaliśmy pracę w zakresie edukacji ekologicznej i organizowaliśmy pierwsze Festyny, pierwsze zbiórki odpadów, nie wszyscy mieszkańcy wiedzieli co to jest recykling, PET, elektroodpady, co się rozumie przez stłuczkę szklaną. Teraz – świadomość ekologiczna zdecydowanie wzrosła. O ile masa zebranych odpadów co roku maleje, to ilość dostarczanych elementów rośnie. Przywożone odpady są już precyzyjnie posegregowane, a przypadki przywożenia niewłaściwych odpadów niezwykle rzadkie. Cieszy nas, że zwiększa się ilość odpadów produkowanych na bieżąco, tj. puszek, baterii, czy szkła. Coraz więcej osób przyznaje, że zbiera daną grupę odpadów cały rok.
Co to oznacza dla Gminy? Mniej odpadów w lasach, wyższe poziomy odzysku i recyklingu, wzrost świadomości ekologicznej mieszkańców. To wszystko oznacza, że wieloletnia już edukacja ekologiczna przynosi wymierne efekty.

Laureaci konkursów:

KONKURS RYSUNKOWY „WEHIKUŁ DO SORTOWANIA SMIECI”
Kategoria wiekowa klasy 0-1
I miejsce – Emilia Koziróg ze Szkoły Podstawowej w Krobanowie
II miejsce – Zuzanna Pawlak ze szkoły Podstawowej w Annopolu Starym
III miejsce – Miłosz Kuźnicki ze Szkoły Podstawowej w Izabelowie
Wyróżnienia otrzymali: Marta Fiks ze Szkoły Podstawowej w Izabelowie, Weronika Kiedrowska z ZGiSP w Janiszewicach oraz Przemysław Kozubek ze Szkoły Podstawowej w Krobanowie.

Kategoria wiekowa klasy 2-3
I miejsce – Krystian Marszałek ze Szkoły Podstawowej w Annopolu Starym
II miejsce – Szymon Urbaniak z ZGSPiP w Czechach
III miejsce – Patrycja Matusiak z ZGiSP w Janiszewicach
Wyróżnienia otrzymali: Emilia Sadowska ze Szkoły Podstawowej w Wojsławicach, Bartosz Szewczyk ze Szkoły Podstawowej w Izabelowie oraz Paweł Kozubek ze Szkoły Podstawowej w Krobanowie.

KONKURS TECHNICZNY – MAKIETA „ZWIERZĘTA ŚWIATA”
Kategoria wiekowa klasy 4-6
I miejsce – drużyna ze Szkoły Podstawowej w Krobanowie w składzie: Jakub Błachut, Patryk Błachut i Tomasz Jaworski
II miejsce – drużyna ze Szkoły Podstawowej w Annopolu Starym w składzie: Karolina Mój, Monika Reda i Paulina Fras
III miejsce – drużyna z ZGSPiP w Czechach w składzie: Filip Sztama, Justyna Walasik i Paulina Szubert
Wyróżnienia otrzymały drużyny ze szkół podstawowych z Izabelowa, Janiszewic i Wojsławic.

KONKURS MULTIMEDIALNY – REPORTAŻ „ODPADY TO NIE MUSI BYĆ KONIEC”
I miejsce – Klaudia Jabłońska i Izabela Adamczyk z ZGiSP w Janiszewicach ZOBACZ REPORTAŻ
II miejsce – Aleksandra Sowała i Marcin Feliniak z ZGSPiP w Czechach ZOBACZ REPORTAŻ
Wyróżnienia otrzymali: Aleksandra Pietrowska i Justyna Smażek z ZGiSP w Janiszewicach ZOBACZ REPORTAŻ