Imieniny:
niedziela, 15 grudnia 2019
EnglishGermanPolish

Druga edycja Ochotniczej Szkoły Pierwszej Pomocy

W tym roku odbyła się druga edycja Ochotniczej Szkoły Pierwszej Pomocy – OSPP realizowanej przez Ochotniczą Straż Pożarną w Janiszewicach i finansowaną przez Gminę Zduńska Wola w ramach konkursu na realizację zadania publicznego dotyczącego promocji i ochrony zdrowia.

Celem zadania publicznego pn. „Ochotnicza Szkoła Pierwszej Pomocy – OSPP” jest zwiększenie dostępności pomocy dla osób znajdujących się w sytuacji zagrażającej zdrowiu
i życiu poprzez przeszkolenie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej młodzieży będącej członkami Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Zduńska Wola.

                Zadanie polegało na zorganizowaniu szkoleń z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej dla członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych (MDP) działających przy Ochotniczych Strażach Pożarnych z terenu Gminy Zduńska Wola. Szkolenie trwało ok. 24 godzin dla każdej grupy młodzieży. Osobami prowadzącymi szkolenia byli wykwalifikowani ratownicy medyczni. W tym roku wszystkie szkolenia odbywały się na sprzęcie medycznym będącym na wyposażeniu straży pożarnych. Na ostatnich zajęciach młodzież poznała
i przećwiczyła udzielnie pierwszej pomocy podczas zdarzeń masowych, a także sam Triage czyli segregację poszkodowanych podczas zdarzenia masowego. Od 1 do 25 maja młodzież doskonaliła swoje umiejętności udzielania pierwszej pomocy. 8 czerwca młodzież miała możliwość zaprezentowania swoich umiejętności na II Gminnych Manewrach Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych podczas których każda drużyna wykonywała zadania
z zakresu pierwszej pomocy przedmedyczne w sytuacji zdarzenia masowego. Wszystkie rany i obrażenia były wykonane przy pomocy zestawu do pozoracji ran. W założeniu była sytuacja, że kierujący pojazdem osobowym jadąc z rodziną dostaje zawału i uderza
w autobus. Ośmio osobowe drużyny musiały zmierzyć się z sytuacją gdzie łącznie jest 10 poszkodowanych. Taka ilość poszkodowanych osób była dla młodzieży dużym wyzwaniem, ale pozwoliła na sprawdzenie siebie i swoich umiejętności, swoich mocnych i słabych stron. Młodzież z dużym entuzjazmem uczestniczyła w takim założeniu i z większością przypadków spotkanych na manewrach sobie poradziła. Po zakończonych manewrach była część integracyjna przy grillu, a każdy uczestnik otrzymał drobne  upominki w postaci smyczy
i breloka ratowniczego z maseczką do sztucznego oddychania i rękawiczkami. Na potrzeby zadania zakupiono fantoma osoby dorosłej i zestaw do segregacji poszkodowanych.
W czerwcu będzie również spotkanie podsumowujące tegoroczną edycję OSPP na którym młodzież odbierze certyfikaty udziały w Ochotniczej Szkole Pierwszej Pomocy.

W tegorocznej edycji OSPP wzięła udział młodzież z OSP Annopole Nowe, OSP Czechy, OSP Izabelów, OSP Janiszewice, OSP Korczew, OSP Rębieskie, OSP Wojsławice, OSP Zamłynie, łącznie ok. 50 osób.

wybory

wybory

baner

baner

wybory ławników

wybory ławników

raport o stanie gminy zduńska wola za rok 2018

raport o stanie gminy zduńska wola za rok 2018

transmisja

transmisja

GRANTY SOŁECKIE

GRANTY SOŁECKIE

interpelacje

interpelacje

Ochrona danych

Ochrona danych

SIP

SIP

gminna platforma konsultacji społecznych

gminna platforma konsultacji społecznych

Komunikaty centrum zarządzania kryzysowego

Komunikaty centrum zarządzania kryzysowego

epuap2

bip

rada gminy

rada gminy

Gazeta Nasza Gmina

katalog ofert inwestycyjnych

katalog ofert inwestycyjnych

gospodarka-odpadami

Kącik przedsiębiorcy

Wyłączenia zasilania

Wyłączenia zasilania
ZDUNSKA WOLA Pogoda

Licznik odwiedzin:

Liczniki

Facebook