piątek, 19 kwietnia 2024

Informacja o rejestracji na szczepienie przeciwko COVID-19

W dniach 11-13 marca, wszystkie osoby z rocznika 1952 mogą zapisywać się na konkretne terminy szczepień przeciw COVID-19 – pierwszeństwo dotyczy najstarszych osób, ale jeśli miną podane terminy, seniorzy z danej grupy wiekowej będą mogli zapisać się później.

Zapisu na szczepienie można dokonać na cztery sposoby.

Pierwszy to telefon na całodobową i bezpłatną infolinię – 989. Dla dzwoniących z zagranicy – 22 62 62 989. Nie jest potrzebny osobisty kontakt zainteresowanego, bo seniora zgłosić może osoba bliska z rodziny. Wystarczy podać numer PESEL osoby chcącej się zaszczepić, wybrać dokładny termin i miejsce szczepienia. Nie trzeba też zostawiać żadnego numeru telefonu, ale jeśli się to uczyni, to na wskazany numer otrzyma się SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty, a w przeddzień szczepienia – przypomnienie. Na podanie drugiej dawki umawia się już w punkcie szczepień.

Druga droga to elektroniczny zapis poprzez e-Rejestrację dostępną na stronie pacjent.gov.pl, ale aby to zrobić trzeba mieć profil zaufany. Zgłaszający otrzymuje do wyboru pięć terminów w punktach szczepień blisko miejsca zamieszkania. Jeśli żaden termin nie jest dogodny, można wybrać, korzystając z wyszukiwarki inne terminy i lokalizację. Po rezerwacji otrzymuje się SMS z potwierdzeniem, a dzień przed planowaną wizytą przypomnienie.

Trzecim sposobem jest kontakt z wybranym punktem szczepień. Ich lista dostępna jest na stronie https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/.

Czwarty, ostatni sposób, to wysłanie SMS-a na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie. System prześle prośbę o podanie numeru PESEL, potem o przesłanie kodu pocztowego. Zaproponuje termin i punkt blisko miejsca zamieszkania. Jeśli jest dogodny wystarczy odpowiedzieć “tak”, jeśli nie – należy, wysłać wiadomość o treści “nie”. Wtedy otrzymuje się wiadomość z nową propozycją terminu, godziny i lokalizacji. Należy jednak pamiętać, że brak odpowiedz i w czasie 5 minut przerwa proces rejestracji. Jeżeli w systemie rejestracji nie będzie wolnego terminu, do wszystkich osób, które wyślą SMS oddzwoni infolinia w chwili uruchomienia nowych terminów szczepień.

Po zarejestrowaniu, na podany numer otrzymuje się na dobę przed wizytą przypomnienie o niej. Należy jednak pamiętać, by nie odpowiadać na SMS z innego numeru niż numer 664 908 556 lub 880 333 333. To może być próba wyłudzenia pieniędzy. Zweryfikować należy go na stronie gov.pl/szczepimysie.

Zapisy seniorów w wieku 69 lat ruszają w czwartek od godz. 6 rano, a ich szczepienie rozpocznie się w poniedziałek 22 marca.

18 marca ma się rozpocząć rejestracja osób w wieku 68 i 67 lat. W poniedziałek, 22 marca ruszy rejestracja na szczepienie osób w wieku 66 i 65 lat, a w czwartek, 25 marca rejestrować się będą mogły ponownie osoby z grupy 70+.