piątek, 29 marca 2024

Gminne obchody Dnia Strażaka z nowym sztandarem i odznaczeniami

W niedzielę, 15 maja na placu przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Janiszewicach odbyły się uroczystości związane z obchodami Gminnego Dnia Strażaka wraz z nadaniem nowego sztandaru dla Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP Zduńska Wola. Sztandar został odznaczony Brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa. Dekoracji sztandaru dokonał dh Wojciech Pokora, wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Łodzi w asyście st. bryg. Sebastiana Kościstego, zastępcy Łódzkiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi.  Były także podziękowania za ofiarną i bezinteresowną służbę, gratulacje oraz moc  życzeń dla wszystkich druhów z terenu naszej Gminy.

Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele pw. Matki Bożej miłosierdzia w Janiszewicach, celebrowaną przez ks. prałata Dariusza Kalińskiego, kapelana strażaków.  Święto było także okazją do wręczenia odznaczeń i medali.  Medalem honorowym im. Bolesława Chomicza odznaczony został druh Stanisław Sowała.

Strażakom wręczono złote, srebrne i brązowe medale za zasługi dla pożarnictwa. Henryk Staniucha – wójt Gminy Zduńska Wola oraz druhowie: Włodzimierz Ignaczak, Wojciech Knera oraz Sławomir Smażek otrzymali brązowe odznaki „Zasłużony dla ochrony Przeciwpożarowej”, nadaną przez Ministra Spraw Wewnętrznych.

W uznaniu zasług za dotychczasową służbę na rzecz poprawy bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej Uchwałami Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku  Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 26 marca 2022 roku:

• złotym medalem „Za zasługi dla Pożarnictwa” odznaczeni zostali: dh Wojciech Michalski (OSP Zborowskie); dh Robert Kolasiński (OSP Czechy); dh Tomasz Ignaczak (OSP Czechy); dh Tomasz Marciniak (OSP Czechy); dh Józef Rychlik (OSP Czechy); dh Sebastian Gabryś (SOP Michałów); dh Waldemar Dominiak (OSP Chechy).
  • srebrnym medalem „Za zasługi dla Pożarnictwa” odznaczeni zostali: dh Michał Kukieła (OSP Michałów); dh Rafał Bartosik (OSP Czechy);  dh Sławomir Turski (OSP Rębieskie);  dh Sylwester Witczak (OSP Janiszewice);  dh Radosław Abramczyk (OSP Korczew); dh Rafał Świniarski (OSP Annopole Nowe);  dh Roman Szmyt (OSP Janiszewice).
  • brązowym medalem „„Za zasługi dla Pożarnictwa” odznaczeni zostali: dh Damian Mikołajczyk (OSP Janiszewice); dh Filip Bejmert (OSP Janiszewice);  dh Jacek Malinowski (OSP Zamłynie);  dh Jarosław Andrzejewski (OSP Piaski); dh Józef Klimczak (OSP Pratków); dh Kamil Wosik )OSP Janiszewice);  dh Mirosław Cyrul (OSP Pratków);  dh Przemysław Subczyński (OSP Czechy).

Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego OSP RP przyznało odznaki „Strażak Wzorowy”. Otrzymali je: dh Dominik Skrzypek (OSP Janiszewice);  dh Mariusz Janowski (OSP Pratków);  dh Marta Nowicka (OSP Janiszewice); dh Mateusz Łacwik (OSP Janiszewice); dh Michał Jabłoński (OSP Pratków);  dh Michał Korga (OSP Janiszewice);  dh Sylwester Kuczowolski (OSP Piaski);  dh Jarosław Szwajda (OSP Janiszewice).

Druh Partyk Brzękowski otrzymał złotą odznakę Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.

Ważnym elementem gminnej uroczystości było ślubowanie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.  Jednym z warunków wstąpienia w szeregi Ochotniczych Straży Pożarnych, a w przyszłości dostąpienia zaszczytu odbierania odznak, medali, wyróżnień, jest złożenie uroczystego ślubowania. Jest to chwila podniosła i ważna w życiu strażaka ochotnika. W niedzielę mieliśmy przyjemność odebrać przyrzeczenie od prawie 30 młodych członków Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Zduńska Wola.

Gminny Dzień Strażaka zakończyła wspólna biesiada strażacka przy akompaniamencie muzycznym Orkiestry Dętej „Druh” z Sędziejowic oraz kapeli „Pożarniki”.