Przejdź do treści
Imieniny:
piątek, 15 października 2021
EnglishGermanPolish

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków

Trwa Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Co to oznacza dla właścicieli domów?

1 lipca 2021 roku została uruchomiona Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) – efekt pracy Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego przy współpracy władz regionalnych i lokalnych oraz innych instytucji zaangażowanych w poprawę jakości powietrza z całej Polski.

Czym jest Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków?

Jest to narzędzie informatyczne służące gromadzeniu i udostępnianiu informacji na temat ogrzewania wszystkich budynków w całym kraju. Umożliwia mieszkańcom elektroniczne przesłanie deklaracji za pośrednictwem portalu zone.gunb.gov.pl Osoby, które nie mogą złożyć deklaracji online, mogą to zrobić w formie papierowej: osobiście w naszym urzędzie albo listownie. Odpowiedni druk można pobrać w Urzędzie Gminy Zduńska Wola, a także dostępny jest na stronie zone.gunb.gov.pl w zakładce “Do pobrania”. Deklarację w wersji papierowej do systemu wprowadzi urzędnik z odpowiednimi uprawnieniami. Gromadzone dane dotyczą posiadanych oraz używanych źródeł ciepła, a ich zakres został dostosowany tak, aby każdy mieszkaniec i zarządca budynku był w stanie w prosty sposób przekazać wiarygodne informacje.

Kto powinien złożyć deklarację?

Informację o używanych i posiadanych urządzeniach grzewczych powinien przekazać każdy właściciel budynku mieszkalnego lub niemieszkalnego. W przypadku budynków wielorodzinnych obowiązek ten powinien wypełnić zarządca zbiorczo dla części lub całego budynku.

Do kiedy należy złożyć deklarację?

Każdy właściciel lub zarządca budynku ma obowiązek złożenia deklaracji w wersji elektronicznej lub papierowej w ciągu 12 miesięcy od uruchomienia bazy, czyli od 1 lipca 2021 roku do 30 czerwca 2022 roku w przypadku istniejących urządzeń grzewczych.

W przypadku nowopowstałych urządzeń grzewczych termin ten wynosi 14 dni od uruchomienia źródła ciepła.

Przesłanie danych jest obowiązkowe. Za brak zgłoszenia lub przekroczenie dopuszczalnych terminów zgłoszenia będą groziły kary grzywny.

Zachęcam wszystkich mieszkańców gminy Zduńska Wola do złożenia deklaracji w systemie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków do końca bieżącego roku. Będzie to wyraz odpowiedzialności i troski o jakość powietrza w naszym regionie. To krok ku czystemu powietrzu – podkreśla Antoni Wujda, zastępca wójta Gminy Zduńska Wola.

Więcej informacji?

Możliwość  pobrania lub składania deklaracji oraz informacje związane z uruchomieniem CEEB znajdują się pod adresem zone.gunb.gov.pl.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytanie można znaleźć pod linkiem tutaj

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

Kolej Dużych Prędkości

Kolej Dużych Prędkości

baner_projekt

baner_projekt

Gminny portal podatkowy

Gminny portal podatkowy

raport o stanie gminy zduńska wola

raport o stanie gminy zduńska wola

projekty rozwojowe

Projekty rozwojowe

transmisja sesji

transmisja sesji

gospodarka-odpadami

GRANTY SOŁECKIE

GRANTY SOŁECKIE

sołectwo na plus

sołectwo na plus

interpelacje

interpelacje

epuap

RODO

RODO

gminna platforma konsultacji społecznych

gminna platforma konsultacji społecznych

BIP

SIP

SIP

młodzieżowa rada gminy

młodzieżowa rada gminy

katalog ofert inwestycyjnych

katalog ofert inwestycyjnych

Wyłączenia zasilania

Wyłączenia zasilania

Komunikaty centrum zarządzania kryzysowego

Komunikaty centrum zarządzania kryzysowego

Gazeta Nasza Gmina

mikroporady dla przedsiębiorców

Adopcja psów

wybory ławników

wybory ławników
ZDUNSKA WOLA Pogoda

Licznik odwiedzin:

Liczniki

Facebook