sobota, 25 maja 2019

Szkolenie z programowania robotów przy użyciu klocków LEGO

W dniach 9.03-10.03.2019 r. w Zespole Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Czechach, dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej ze szkół gminnych, odbyło się szkolenie „Jak kształcić kompetencje w zakresie programowania?” w ramach projektu „Kod do przyszłości”.

Jego celem było zwiększenie kompetencji w zakresie nauczania programowania.

Uczestnicy zajęć poznali metody i narzędzia używane do nauki programowania, dostosowane do potrzeb i umiejętności dzieci w klasach 1-3. Dowiedzieli się, jak zastosować ideę nauki poprzez zabawę. Duży nacisk położono na część praktyczną. Nauczyciele pracowali między innymi z platformą Moodle, programowali w Scratch oraz budowali konstrukcje robotyczne (programowali roboty) przy użyciu klocków LEGO WeDo.

Dzięki szkoleniu oraz otrzymanym tabletom i zestawom klocków będą mogli uczyć przez zabawę programowania komputerowego i przekazać umiejętności umożliwiające sukces oraz lepsze zrozumienie współczesnego świata zdominowanego przez nowe technologie. Jest to niezbędne do tego, żeby przygotować przyszłych inżynierów oraz aby dzieci komunikowały się ze sobą w sposób bezpośredni, nie domyślając się wzajemnych intencji. Należy bowiem pamiętać, że programowanie uczy konkretnego działania, pracy
w zespole, wydawania jasnych komunikatów, kreatywności – uruchamia procesy myślowe, które wymagają wysiłku, pokazuje sekwencję całych wydarzeń, a przede wszystkim uczy ze zrozumieniem pracy z instrukcją.

Z pewnością zdobyte umiejętności pozwolą nauczycielom sprawniej nauczać
w wybranym środowisku wizualnego programowania oraz pomogą tę wiedzę w sposób efektywny przekazać uczniom, a klocki LEGO zostaną wykorzystane w realizacji podstawy programowej na różne sposoby i urozmaicą zajęcia szkolne.

okw