Imieniny:
sobota, 23 marca 2019
EnglishGermanPolish

Świętowaliśmy Dzień Kobiet

Co roku 8-go marca kobiety obchodzą swoje święto – Dzień Kobiet. Jednak mało kto wie, że to święto jest wyrazem szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet. Zostało ustanowione dla upamiętnienia strajku 15 tysięcy kobiet, pracownic fabryki tekstylnej, które właśnie 8 marca 1908 roku w Nowym Jorku domagały się praw wyborczych i polepszenia warunków pracy. Właściciel fabryki zamknął strajkujące kobiety w pomieszczeniach fabrycznych, w celu uniknięcia rozgłosu. W wyniku nagłego pożaru zginęło 129 kobiet.
Z inicjatywy Klary Zetkin, na zjeździe w Kopenhadze w dniu 8 marca 1910 roku, ustanowiono święto wszystkich kobiet, które po raz pierwszy w Europie obchodzono w 1911 roku.

W sobotę, 10 marca w Ogrodziskach, z inicjatywy  Henryka Staniuchy, wójta Gminy Zduńska Wola zorganizowano obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet. Na zaproszenie odpowiedziały członkinie kół gospodyń wiejskich z terenu Gminy Zduńska Wola, radne oraz sołtyski. Przybyłe Panie witała męska część Gminy w osobach: Henryka Staniuchy, wójta Gminy; Antoniego Wujdy, zastępcy wójta oraz Janusza Sakiewy, przewodniczącego Rady Gminy Zduńska Wola.  Panowie złożyli Paniom gorące życzenia oraz obdarowali przybyłe Panie symboliczną bombonierką.

W tym dniu wójt Gminy podziękował paniom z kół gospodyń wiejskich za ich trud i wysiłek włożony na rzecz zachowania kultury i tradycji Gminy Zduńska Wola oraz za działalność społeczną w środowisku lokalnym. Dodatkowo KGW Izabelów otrzymało nagrodę za przygotowanie Gminnej Wigilii.

Na scenie pojawił się kabaret Cudoki. Ich występ był bezpośrednio skierowany do wszystkich kobiet. Nie ważne czy na widowni zasiadały córki, matki czy teściowe…

W programie był także pokaz barmański, połączony z krótką nauką żonglowania i posługiwania się narzędziami barmańskimi. Przy dynamicznej muzyce panie mogły podziwiać niesamowite sztuczki i triki barmańskie, zakończone zabawą z płomieniami, czyli żonglowaniu płonącymi butelkami i efektami specjalnymi. Na zakończenie uroczystości panie włączyły się we wspólne śpiewanie przy akompaniamencie Stanisława Radomskiego.

Wszystkim Mieszkankom Gminy Zduńska Wola życzymy, aby Dzień Kobiet trwał cały rok i aby wszystkie Panie zawsze czuły się szczęśliwe i dumne z tego, że są Kobietami. 

wybory

wybory

baner

baner

transmisja

transmisja

Pogoda


GRANTY SOŁECKIE

GRANTY SOŁECKIE

interpelacje

interpelacje

Ochrona danych

Ochrona danych

SIP

SIP

gpks

gpks

Komunikaty centrum zarządzania kryzysowego

Komunikaty centrum zarządzania kryzysowego

epuap2

bip

Gazeta Nasza Gmina

rada gminy

rada gminy

gospodarka-odpadami

Kącik przedsiębiorcy

Wyłączenia zasilania

Wyłączenia zasilania

2017-06-29 11_55_47-Ustawienia

2017-06-29 11_55_47-Ustawienia

Licznik odwiedzin:

Liczniki

Facebook