Imieniny:
sobota, 23 czerwca 2018
EnglishGermanPolish

Podziękowaliśmy za plony

Tegoroczne obchody Święta Plonów odbyły się 10 września w Wojsławicach. W korowodzie dożynkowym, w asyście pocztów sztandarowych ochotniczych straży pożarnych, przeszły delegacje 35 sołectw z terenu powiatu zduńskowolskiego, niosąc wieńce dożynkowe, chleby, kwiaty, owoce. Funkcję starostów tegorocznych Dożynek pełnili: Agata Banaś oraz Wacław Maniewski.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą przy Zespole Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego, której  przewodniczył ks. kan. Janusz Gozdalik, proboszcz parafii pw. Św. Katarzyny w Korczewie, a słowo Boże wygłosił ks. prałat Dariusz Kaliński, kustosz Bazyliki Mniejszej w Zduńskiej Woli. Po zakończeniu Eucharystii i poświęceniu wieńców w asyście orkiestry dętej działającej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Zduńskiej Woli korowód dożynkowy udał się na plac dożynkowy przy Szkole Podstawowej.  

Delegacjom dożynkowym wręczone zostały kosze dożynkowe i podziękowania za przygotowane wieńce. Tuż po prezentacji wieńców odbyło się dzielenie chlebem. Chleb podzielili współgospodarze dożynek: Henryk Staniucha, Wojciech Rychlik oraz ks. kan. Janusz Gozdalik.

Podczas uroczystości dożynkowych siedmiu rolnikom z terenu Gminy Zduńska Wola wręczono odznaki  honorowe „Zasłużony Dla Rolnictwa”, przyznanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Odznaczenia otrzymali: Aleksandra Galus, Rozalia Karbowiak, Beata i Piotr Jonczykowie, Paweł Wójcik, Paweł Paruch oraz Edmund Paruch. Odznaczenia wręczali: Henryk Staniucha, wójt Gminy Zduńska Wola oraz Wojciech Rychlik, starosta Powiatu Zduńskowolskiego.

Część biesiadną rozpoczęto od występów artystów z Powiatowego Centrum Kultury Sportu
i Rekreacji w Zduńskiej Woli. Na scenie zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca „Zduńskowolanie”, który wykonał tradycyjne ludowe zabawy, tańce dziecięce oraz tańce opoczyńskie. Natomiast swoje umiejętności wokalne pokazali Lena Wasilewska, Patrycja Przybysz oraz Norbert Kuświk.

Biesiadę dożynkową zakończył pokaz sztucznych ogni.

Dożynkowi goście mogli próbować lokalnych potraw przygotowanych przez członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Zduńska Wola. Najmłodsi uczestnicy spędzali czas na zabawie w wesołym miasteczku oraz na wspinaczce wysokościowej.

Dożynki to szczególna uroczystość dla mieszkańców naszego regionu. Spotkanie z muzyką, folklorem i rzemiosłem to radosne chwile, których nigdy dosyć.

Szczególne słowa podziękowania kierujemy do  Anny i Andrzeja  Knery; Zofii Kulawieckiej  i Pawła Kulawieckiego; Zakładu Agros Nova; Państwowej Straży Pożarnej w Zduńskiej Woli; Komendy Powiatowej Policji w Zduńskiej Woli; Ochotniczej Straży Pożarnej w Janiszewicach; państwa Urszuli i Grzegorza Kręt;  Wiesława Ślipka; orkiestry dętej, działającej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Zduńskiej Woli; Dyrekcji i pracowników: Szkoły Podstawowej w Wojsławicach, Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego;  Gminnego Przedszkola w Ochraniewie, Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury „Na pięterku”.

Dziękujemy sołectwu Kłady-Dionizów oraz Ochraniew, wszystkim zaangażowanym jednostkom ochotniczych straży pożarnych oraz Mieszkańcom, którzy czynnie włączyli się w przygotowanie powiatowo-gminnej uroczystości.