Imieniny:
niedziela, 22 lipca 2018
EnglishGermanPolish

Otwarcie eko-pracowni w Annopolu Starym

SZKOŁA PODSTAWOWA W ANNOPOLU STARYM

Nasza szkoła znajduje się na terenie wiejskim w bezpośrednim sąsiedztwie lasu. Jej położenie zainspirowało nas do stworzenia  eko-pracowni leśnych detektywów. Chcemy wykorzystać w procesie nauczania naturalne walory środowiska leśnego oraz zachęcić  wszystkich uczniów do samodzielnego odkrywania zjawisk przyrodniczych, eksperymentowania z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

Głównym celem powstania pracowni było zaciekawienie uczniów światem przyrody i wykształcenie u nich postawy badawczej. Dlatego też wystrój naszej eko-pracowni  nawiązuje do środowiska leśnego, w którym się znajdujemy.

Nasza pracownia powstała m.in. dzięki dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi skąd pozyskaliśmy część  kwoty. Pozostała część to wkład własny.

Pomocą przy projektowaniu wystroju pracowni oraz  wykonaniem wizualizacji w programie komputerowym zajęła się mama uczennicy naszej szkoły p. Monika Pilarska. Część prac remontowych wykonali  pracownicy obsługi szkoły i rodzice. Pomocni byli również nauczyciele.

Nie sposób nie wymienić nazwiska p. Anety Pędziwiatr, która koordynowała realizację projektu, a także p. Iwony Lewandowskiej, która służyła pomocą.

W naszej pracowni wyróżniliśmy trzy strefy działalności ucznia: strefę laboratoryjną,  strefę multimedialną, strefę ekspozycyjną.

Nasza nowa eko-pracownia jest miejscem do nauki dla uczniów podczas zajęć z przyrody, geografii, biologii, fizyki i chemii, a także siedzibą dla uczestników kół przyrodniczych „Klubu leśnych eko-detektywów” oraz „Klubu Młodego Odkrywcy”.

Wszyscy uczniowie przez cały rok szkolny będą tutaj zgłębiać tajniki przyrody. Zapewni to uczniom wygodną i twórczą pracę z wykorzystaniem nowych pomocy dydaktycznych, nowoczesnej technologii informacyjno-komunikacyjnej w miłym, przyjaznym otoczeniu.

W Eko-pracowni będziemy zdobywać i pogłębiać naszą wiedzę, dokonywać różnorakich obserwacji, wykonywać wiele doświadczeń.

Realizując program edukacji ekologicznej uczniowie naszej szkoły brali udział w różnorakich działaniach i wydarzeniach. Wspólnie sprzątano najbliższy teren szkoły w ramach akcji „Sprzątanie Świata”. Leśni Eko-detektywi na kółku ekologicznym wykonywali plakaty dotyczące zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem lasów. Odbywały się wędrówki po okolicy , podczas których za pomocą lornetek obserwowano ptaki i życie toczące się w lesie. Odbył się konkurs plastyczny dla klas młodszych „Ptaki i inne zwierzęta naszej okolicy”. A także konkurs fotograficzny „Ptaki i inne zwierzęta okiem obiektywu”. Uczniowie systematycznie gromadzą zapasy dla zwierząt leśnych, aby pomóc im przetrwać trudny zimowy okres. Na zajęciach koła uczniowie poznają świat poprzez obserwacje oraz wykonywanie doświadczeń i eksperymentów.