poniedziałek, 18 lutego 2019

O wolność Waszą i Naszą

W roku 2018 obchodzimy szczególną rocznicę w dziejach naszego narodu – 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. O upragnioną wolność walczyli nasi przodkowie. To im od 11 listopada 1918 r. zawdzięczamy niepodległą i suwerenną ojczyznę, która oczekuje od nas tego, co najważniejsze – pamięci o jej wielkich synach i szacunku do wielkiego dziedzictwa narodowego.

Wśród bohaterów znajdują się także obrońcy granic ze wsi Czechy i okolic, którzy uczestniczyli w walkach w obronie ojczyzny w latach 1919-1921 i 1939-1945. To właśnie Im dedykowane były Gminne Obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości zorganizowane 30 września 2018 r. z inicjatywy Henryka Staniuchy, Wójta Gminy Zduńska Wola. W pierwszej części uroczystości zaproszeni goście obejrzeli sztukę wystawioną przez uczniów Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. Jana Pawła II w Czechach, wyreżyserowaną według autorskiego scenariusza. Ukazała ona dramatyczne wydarzenia w historii kraju, odwagę i wiarę narodu w nadejście wyzwolenia. Kolejnym punktem uroczystości było oddanie czci lokalnym bohaterom pod obeliskiem pamięci w Czechach, uświetnione przemówieniem okolicznościowym Wójta Gminy Zduńska Wola i Starosty Zduńskowolskiego.  Niedzielne popołudnie, wypełnione wspólnym świętowaniem tak ważnej rocznicy, zakończono podaniem pysznej grochówki.

Znajdź nas na mapie

Nadchodzące Wydarzenia