poniedziałek, 18 marca 2019

Nowa drogą przez Henryków, Biały Ług i Krobanów

Zakończyła się przebudowa największej inwestycji drogowej realizowanej przez Gminę Zduńska Wola w bieżącym roku.  Rozbudowa dróg gminnych dotyczyła odcinków o łącznej długości  prawie 3 km w miejscowościach Henryków, Biały Ług i Krobanów.

W dniu 18 grudnia br. miało miejsce uroczyste oddanie inwestycji wraz z symbolicznym przecięciem wstęgi. W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście: Stanisław Muszyński – doradca Wojewody Łódzkiego, Krzysztof Wójcik – V-ce Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Budowy Dróg i Mostów „ERBEDIM” z Piotrkowa Trybunalskiego głównego wykonawcy robót, Maciej Ośródek – Prezes Zarządu „DROMAK” Sp. z o.o. podwykonawcy robót, Romuald Bednarczyk – inspektor nadzoru inwestorskiego, Radni Rady Gminy Zduńska Wola, Sołtysi wsi Krobanów, Biały Ług i Henryków oraz ks. Mieczysław Malinowski – dyrektor schroniska im. bł. Franciszka Drzewieckiego w Henrykowie.

W ramach prac zostały poszerzone jezdnie i wykonane nowe nawierzchnie o szerokości 5,5 m, chodnik z kostki betonowej o szer. 2 m zlokalizowany bezpośrednio przy jezdni, i szer. 1,5 m na odcinku zlokalizowanym za rowem.

Wzdłuż krawędzi jezdni zostały wykonane pobocza o szerokości 0,75 m. Zjazdy do posesji wykonano z kostki betonowej.

W celu poprawy bezpieczeństwa pieszych wybudowano 4 wyniesione przejścia dla pieszych, a jedno poza strefą oświetlenia drogi specjalnie oświetlone instalacją hybrydową.

Wykonano również przebudowy sieci energetycznych oraz telekomunikacyjnych celem usunięcia kolizji z nowo budowaną drogą.

Wartość robót budowlanych wyniosła 6 677 000,00 zł.

Inwestycja została dofinasowana kwotą 2 813 017 zł z budżetu państwa w ramach wieloletniego Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019.

Rozbudowa dróg gminnych wpłynie na  zwiększenie dostępności zlokalizowanych przy niej podmiotów świadczących usługi publiczne: świetlicy wiejskiej, kościoła, schroniska dla bezdomnych, placu zabaw oraz Szkoły Podstawowej w Krobanowie  Przy rozbudowanych odcinkach dróg zlokalizowanych jest wiele podmiotów gospodarczych, dzięki nowej infrastrukturze, znacznie poprawi się ich funkcjonowanie.