niedziela, 20 stycznia 2019

Ferie z ekonomią w Czechach

W pierwszym tygodniu zimowych ferii grupa gimnazjalistów z Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. Jana Pawła II w Czechach brała udział w projekcie edukacyjnym „Ferie z ekonomią” organizowanym przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Zasadniczym celem projektu było poszerzenie wiedzy ekonomicznej uczniów oraz kształtowanie postaw przedsiębiorczych. Uczniowie na zajęciach poprzez zabawę i gry edukacyjne poznawali najważniejsze zagadnienia związane z ekonomią i przedsiębiorczością, które w założeniu umożliwią im lepszy start w dorosłe życie. Warsztaty podczas pierwszego tygodnia ferii zimowych prowadził przeszkolony zespół. Naszą szkołę odwiedziła także Marta Synowska, studentka Politechniki Częstochowskiej.

Szczególnym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyły się gry symulacyjne: „Rynek jabłek”, w czasie której gimnazjaliści wcielali się w role sprzedających i kupujących i dążyli do uzyskania jak najwyższych zysków oraz „Fabryka książek”, dzięki której poznali zasady zarządzania firmą. Oprócz udziału w zajęciach, uczestnicy projektu odbyli jednodniową wycieczkę do zduńskowolskiego przedsiębiorcy- Dariusza Atłasa. Odwiedzili jego sklep muzyczny ,,Gitarownię”, który prowadzi sprzedaż internetową w całym kraju. Ostatnim punktem było zwiedzenie Banku PEKAO, gdzie zajęcia przeprowadziła Elżbieta Jaśkiewicz.

Uczestnictwo w projekcie pozwoliło uczniom na poznanie historii pieniądza, dowiedzieli się, jak otworzyć własną firmę. Poprzez zabawne filmy edukacyjne poznawali nowe pojęcia ekonomiczne. Na zajęciach wykorzystywano przede wszystkim gry, aby wprowadzić młodzież w trudną tematykę ekonomii. Była to świetna możliwość nauki, którą wykorzystają w dorosłym życiu.

Każdy dzień ferii młodzież z Czech relacjonowała na blogu projektu. Tym samym biorą udział w konkursie na najlepszą foto-relację.  Prowadzenia bloga podjęły się: Małgorzata Cieślik, Daria Knera, Kasia Rychlik, Róża Graf oraz Gabrysia Cieślak. Wyniki zostaną ogłoszone w maju 2018r. Zapraszamy do odwiedzenia strony:

W marcu i kwietniu gimnazjaliści będą brali udział w drugim etapie projektu. Będą tworzyć własny model biznesowy. Nagrodą w konkursie będzie 2-dniowy wyjazd do Warszawy, w ramach którego uczniowie odwiedzą Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka oraz wezmą udział w warsztatach ekonomicznych. W konkursie zostanie nagrodzonych 20 szkół.

Znajdź nas na mapie