sobota, 21 września 2019

Dożynki 2019 w Gminie Zduńska Wola

Rolnicy, sadownicy i ogrodnicy z Gminy Zduńska Wola w niedzielę, 8 września, na teren Szkoły Podstawowej w Wojsławicach przynieśli 23 wieńce z kłosów i ziaren zbóż, by podziękować za zebrane plony.  Uroczystości rozpoczęły się korowodem dożynkowym w asyście pocztów sztandarowych, przedstawicieli związków i organizacji rolniczych oraz zaproszonych gości. Polową Mszę Świętą celebrowało pięciu księży  pod przewodnictwem ks. prałata Dariusza Kalińskiego, kustosza Bazyliki Mniejszej w Zduńskiej Woli. Funkcję starostów tegorocznych dożynek pełnili Monika Sowińska z Pratkowa oraz Paweł Paruch z Annopola Nowego.

Część biesiadna rozpoczęła się od symbolicznego dzielenia chlebem.

Ważnym akcentem uroczystości było wręczenie 12 rolnikom z terenu gminy Zduńska Wola odznaczeń „Zasłużony dla rolnictwa”. Odznaczenie nadał Pan Krzysztof Ardanowski, Minister  Rolnictwa i Rozwoju Wsi na wniosek Henryka Staniuchy, wójta Gminy Zduńska Wola. Odznaczenia otrzymali: Dominik Bejmert, Aneta i Arkadiusz Filipiak, Sebastian Gabryś, Krzysztof Kacała, Paweł Kamiński, Stanisław Kępniak, Krzysztof kopciuch, Dorota i Rafał Maciejewscy oraz Małgorzata i Marek Szewczyk.

Na scenie, jako pierwsza  pojawiła się kapela „Spod Dębu”. W biesiadzie dożynkowej nie zabrakło także występów muzycznych zespołów cygańskich i góralskich. W tym roku na scenie zaprezentował się zespół „Dziani i Gwiazdy Muzyki Cygańskiej”, a tuż po nim gwiazdą wieczoru był zespół „Baciary”.

Dodatkową atrakcją było wspólne gotowanie zupy gulaszowej. Dożynkowi goście mogli, oprócz zupy, spróbować także lokalnych potraw przygotowanych przez członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Zduńska Wola. W tym roku swoje stoiska prezentowały: KGW z Izabelowa,  KGW z Kładów – Dionizowa, KGW z Michałowa, KGW  z Wojsławic, oraz KGW ze Zborowskich. Każde  koło otrzymało bon o wartości 1.000 zł.

W programie przewidziane były także atrakcje dla najmłodszych mieszkańców Gminy Zduńska Wola. Dzieci spędzały czas na wspólnej zabawie z cyrkowcami z Akademii Cyrkowej Edu-Art,  w wesołym miasteczku lub na wspinaczce wysokościowej. Dzieci mogły także uczestniczyć w bezpłatnych warsztatach garncarskich. Najbardziej aktywne dzieci otrzymały bilet wstępu dla dwóch osób do Parku Rozrywki „Dinopark” w Kołacinku.

Biesiadę dożynkową zakończył pokaz sztucznych ogni.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy swoją pracą, hojnością serca przyczynili się do zorganizowania uroczystości. Dziękujemy: sołectwu Annopole Nowe; sołectwu Pratków; Ochotniczej Straży Pożarnej w Zborowskich; dyrekcji i  pracownikom Szkoły Podstawowej w Wojsławicach; funkcjonariuszom Komendy Powiatowej Policji w Zduńskiej Woli; Państwowej Straży Pożarnej w Zduńskiej Woli; Urszuli i Grzegorzowi Kręt, Annie i Andrzejowi Knera, Agnieszce i Bogusławowi Klimczakom; Zarządowi Ludowego Banku Spółdzielczego w Zduńskiej Woli; Powiatowemu Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Zduńskiej Woli; Agencji Studio Red oraz Studio Red Film; Tomaszowi Wituckiemu; Przedsiębiorstwu sadowniczemu Paweł Paruch; Justynie i Damienowi Manitta; Joannie i Markowi Zakrzewskim; Firmie Fortuna Sp. z o.o. z Tymienic; Markowi Łycyniakowi; Jolancie i Krzysztofowi Gajewczykom; Sylwii i Wiktorowi Gajewczykom; Zakładowi Mięsnemu Filipiak; Parkowi Rozrywki „Dinopark” w Kołacinki  oraz Firmie Transportowej „Michał” Wojciech Michalski.