niedziela, 18 listopada 2018

Czechy dbają o zęby milusińskich

Co drugi trzylatek ma problemy z próchnicą. Wśród sześciolatków jest niestety jeszcze gorzej. Tylko około 14 % dzieci w tym wieku nie musi leczyć zębów z tego powodu. Próchnica to problem nie tylko estetyczny – wpływa na stan całego organizmu. Obecność szkodliwych bakterii w jamie ustnej sprawia, że dzieci są niestety  bardziej podatne na różne choroby.

W dniu 15 października do Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Czechach zajechał DENTOBUS. Było to możliwe dzięki inicjatywie Henryka Staniuchy, wójta Gminy Zduńska Wola i Anny Stoparczyk, dyrektora placówki.  Gabinet stomatologiczny na kółkach, w ciągu całego dnia, zapewnił  darmową opiekę stomatologiczną dla około 100 dzieci i uczniów, ale także spełnił ważny cel edukacyjny. Dał  szansę na uświadomienie, jak ważne jest dbanie o zęby.

Miesiąc temu rodzice otrzymali formularz wyrażenia zgody na nieodpłatne badanie. Następnie na podstawie ich pisemnego oświadczenia nasz mały milusiński mógł usiąść na dentobusowy fotel.  Wyposażenie nowoczesnego samochodu jest  imponujące.  Lekarze mogą  w nim w razie potrzeby lakować zęby, przeprowadzać fluoryzację, wykonać zdjęcie RTG oraz przeprowadzić specjalistyczne leczenie. Z uwagi na to, że zadaniem dentobusów jest nie tylko leczenie, ale także edukacja,  mocny nacisk położony został przede wszystkim na przegląd zębów oraz instruktaż higieny jamy ustnej. Dzieci zostały pouczone, jak prawidłowo powinny dbać o swoje uzębienie. Konsekwencją tego wydarzenia będzie indywidualny raport, który otrzyma  rodzic.

Liczymy na wzrost świadomości w tym zakresie i na to, że próchnica u uczniów naszej szkoły będzie tylko wspomnieniem .

Koszty świadczeń zdrowotnych z zakresu leczenia stomatologicznego udzielane w DENTOBUSIE są pokrywane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, dzięki czemu rodzice nie ponosili dodatkowych kosztów związanych z leczeniem, czy dojazdem.

baner_samorzad_wybory_2018

Wybory samorządowe 2018