piątek, 22 lutego 2019

63 dni nierównej walki

1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie. Na rozkaz Komendanta Sił Zbrojnych w Kraju, generała Tadeusza „Bora” Komorowskiego, walkę w okupowanej przez Niemców stolicy podjęły oddziały Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej. Zaledwie co czwarty z 40-50 tys. powstańców mógł liczyć na broń.

Przez 63 dni powstańcy prowadzili heroiczny i samotny bój z wojskami niemieckimi. Ostatecznie, wobec braku perspektyw dalszej walki, 2 października 1944 r. przedstawiciele KG AK podpisali akt kapitulacji Powstania Warszawskiego.

W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Poległo również ok. 3,5 tys. żołnierzy z Dywizji Kościuszkowskiej. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie zburzone.

W celu upamiętnienia tego wydarzenia, 1 sierpnia o godzinie 17.00 także  we wszystkich jednostkach OSP w naszej gminie zawyją syreny alarmowe.

Znajdź nas na mapie

Nadchodzące Wydarzenia